MBSR
MBSR , czyli Mindfulness Based Stress Reduction jest to 8-tygodniowy kurs redukcji stresu stworony w oparciu o rozwój uważności. Program ten chroniony jest prawami autorskimi.
Podczas treningu MBSR pracujemy nad świadomą zmianą naszych nawyków i automatycznych reakcji, uczymy się jak doświadczać kontaktu z własnym ciałem oraz jak obserwować pojawiające się w nas myśli i emocje. Rozwijamy także umiejętność dostrzegania zjawisk, których zazwyczaj nie zauważamy w codziennej gonitwie. Uczymy się aktywnie i świadomie stawiać czoła codziennym trudnościom i skuteczniej radzić sobie w trudnych i stresujących sytuacjach.
MBSR to program szkoleniowy opracowany w 1979 roku w Klinice Redukcji Stresu przy Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts w Worcester (USA) przez prof. Jona Kabat – Zinna oraz jego współpracowników. Początkowo program był dedykowany pacjentom z chronicznym bólem, nadciśnieniem, nowotworami, chorobami serca i płuc, migrenami, zaburzeniami snu, napadami paniki, problemami trawiennymi, schorzeniami skóry etc. u których szpitalne leczenie nie przynosiło pożądanych rezultatów. Pacjenci byli poddawani szczegółowym badaniom przed rozpoczęciem programu MBSR, a także po zakończeniu programu, w celu dokumentacji efektywności programu zdrowienia.
Już wczesne badania, przeprowadzone w latach 1986-1992, dotyczące stanów lękowych (www.ncbi.nlm.nih.gov) oraz przewlekłego bólu (www.umassmed.eu) wykazały długotrwałe złagodzenie objawów somatycznych i psychicznych u większości uczestników Programu MBSR, a także głębokie, pozytywne zmiany w ich postawach, zachowaniu, jak również postrzeganiu siebie, innych i świata.
Obecnie w programie MBSR coraz częściej uczestniczą ludzie zdrowi, którym praktyka uważności umożliwia skuteczne radzenie sobie z szybkim tempem życia, a co za tym idzie przemęczeniem, frustracją, obniżeniem nastroju, kłopotami ze snem, bólem głowy etc.
Badania pokazały, że u zdrowych uczestników programu MBSR notuje się:
– redukcję stresu,
– poprawę jakości życia
– zwiększenie dobrostanu.
MBSR – dlaczego jest tak skuteczny?
Uczestnictwo w programie MBSR miało uzupełniać terapię medyczną pacjentów, a jego celem było zdobycie umiejętności relaksacji i lepszego radzenia sobie ze stresem wywoływanym złym stanem zdrowia.
W trakcie trwania programu zauważono wśród pacjentów wiele innych pozytywnych efektów działania metody:
- mniejszą liczbę objawów chorobowych i mniejszą ich uciążliwość fizyczną
- większą pewność siebie, cierpliwość wobec samego siebie i akceptację siebie samego, a także zwiększony optymizm i asertywność
- większą wiarę w to, że są w stanie poradzić sobie z bólem fizycznym i emocjonalnym, oraz innymi siłami jakie rządzą ich życiem
- mniejszy niepokój, przygnębienie i gniew wywołany złym stanem zdrowia
- większe opanowanie, nawet w bardzo stresujących sytuacjach, które kiedyś zupełnie wytrącały ich z równowagi
MBSR – korzyści
Metoda mindfulness (uważności) została także uznana przez niemiecką służbę zdrowia, natomiast starania członków The Institute for Mindfulness Based Approaches (IMA) doprowadziły do częściowej refundacji kosztów uczestnictwa w programach MBSR przez wybranych ubezpieczycieli, a także do pełnego ich uznania ze strony niemieckiego stowarzyszenia ubezpieczycieli korporacyjnych.
Skuteczność programu MBSR, dowiedziona dzięki licznym badaniom naukowym, spowodowała, że aktualnie uczestnictwo pacjentów w programie MBSR refundowane jest przez instytucje służby zdrowia w USA oraz Wielkiej Brytanii.
Narzędzia stosowane w programie MBSR z powodzeniem zastosowano także:
- W terapii poznawczo-behawioralnej: stworzono MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy), czyli program Terapii Poznawczej Depresji opartej na Uważności. Jest to program łączący medytację uważności z psychologicznymi teoriami poznania i praktykami powstałymi na Zachodzie (tu: z terapią poznawczą). MBCT wskazany jest jako skuteczna metoda zmniejszająca ryzyko nawrotu depresji u pacjentów z trzema lub więcej epizodami dużej depresji. (Teasdale i in., 2000).
- W medycynie: praktykę uważności stosuje się w ponad 200 ośrodkach medycznych jako skuteczną terapię w walce m.in. z zaburzeniami osobowości typu borderline, chorobami skóry, chronicznym bólem i wieloma innymi.
- W biznesie:
medytacja uważności w biznesie skutkuje podejmowaniem lepszych decyzji przez pracowników firm na wszystkich szczeblach, efektywniejszą współpracą z innymi, wzrostem odporności na pojawiające się sytuacje stresowe, większą koncentracją, wyraźniejszym postrzeganiem spraw takimi, jakie są. Medytację uważności zastosowano m.in. w takich firmach jak General Mills, Google etc.
- W edukacji:
m.in. w szkolnictwie wyższym np. na Harvard Business School, w szkole biznesu IMD Bussines School w Szwajcarii, Claremont Graduate University (USA) etc. ale także w przedszkolach i szkołach.
- W więziennictwie:
po wprowadzenie praktyki uważności zaobserwowano znaczący spadek poziomu agresji u więźniów.
Jeśli masz ochotę rozpocząć swoją przygodę z mindfulness zapraszam Cię na najbliższy warsztat
Twój dzwoneczek uważności
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, w którym dzielę się z Tobą tym, co mnie inspiruje oraz zachwyca w mindfulness – zapisz się poniżej