Joga – Siad skrzyżny – Sukhasana

"

Sukhasana – siad skrzyżny (ta pozycja ma również nazwę Svastikasana)

Znaczenie: sukh = radość, komfort, szczęście, zachwyt

                 asana = pozycja

Usiądź na środku maty lub dywanu z wyprostowanymi nogami. Następnie skrzyżuj nogi i ustaw kostki pod kolanami. Jeśli zauważysz, że kolana są wyżej niż biodra, podłóż pod pośladki koc, poduszkę medytacyjną lub klocek do jogi. Dłonie oprzyj na kolanach, możesz je także skierować wnętrzami do góry. Z wdechem wyciągnij kręgosłup i czubek głowy ku górze. Sprawdź czy twoje barki nie są napięte. Jeśli tak jest opuść je delikatnie w dół.

KORZYŚCI

Pozycja ta wpływa na otwarcie bioder, wzmocnienie kręgosłupa, zmniejszenie napięcia i stresu. Regeneruje zmęczone nogi, zwłaszcza u osób, które wykonują pracę stojącą. Jeśli czujesz się w niej komfortowo jest doskonała do koncentracji i medytacji.

fot.  Karolina Prokopowicz w Samadhi Joga w Warszawie; na fotografii Katarzyna Waśniewska.

UWAGA: Przeciwskazaniami do wykonywania Sukhasany są: urazy kolan i bioder.

Jeśli medytujesz w Sukhasanie możesz ułożyć ręce w Gyan mudra1 – mudrze mądrości.

Dotknij palcem wskazującym opuszek prawego kciuka. Pozostałe palce są wyprostowane, ale nie napięte.

KORZYŚCI

Poprawia pamięć i zdolność koncentracji. Pomaga usuwać niepokój i przygnębienie, niweluje zaburzenia snu, trudności w skupieniu. Wzmacnia centralny układ nerwowy.


Mudry tzw. joga palców może być wykonywana podczas stania, siedzenia i chodzenia. Równoważy pracę gruczołów i narządów wewnętrznych. Temat mudr będzie dokładnie opisany w naszych kolejnych artykułach).