Mindfulness. Trening uważności.

Mark Williams, Danny Penman
"

Mark Williams, Danny Penman

“Wszyscy przejawiamy skłonność do odkładania życia na później. Jak wiele razu zdarzyło ci się powiedzieć: << Odeśpię w weekend >>, << Kiedy będę miał mniej spraw na głowie spędzę więcej czasu z dzieciakami >> lub << W przyszłym roku pojadę na porządny urlop i się zrelaksuję >>? Cóż, to teraz jest ta przyszłość, którą obiecywałeś sobie w zeszłym roku, w zeszłym miesiącu, w zeszłym tygodniu. Teraz trwa jedyna chwila, którą kiedykolwiek będziesz miał do dyspozycji. Uważność polega na tym, aby się do tego przebudzić. Polega na pełnym uświadomieniu sobie życia, które już masz, zamiast tego, które chciałbyś mieć” (Mark Williams, Danny Penman).

Książka „Mindfulness. Trening uważności” to drogowskaz, który pokazuje, w którą stronę możemy pójść aby odzyskać siebie i swoje życie, aby żyć jedynym życiem, które mamy czyli tym, które przydarza się nam właśnie teraz, w tej chwili. To mapa, dzięki której mamy szansę dotrzeć do naszych najcenniejszych skarbów, które są gdzieś w nas, tyle że niewidoczne, przywalone  rozlicznymi obowiązkami, powinnościami, presją, nieustannym działaniem, „muszeniem” tego czy tamtego. Tymi skarbami są ogromny spokój, zrozumienie, odpuszczenie, przyjaźń ze sobą samym, przytomność i umiejętność delektowania się każdą sekundą życia. Autorzy, w sposób niezwykle kompatybilny i klarowny prowadzą nas przez 8- tygodniowy program uważności (oparty na MBSR, którego prekursorem i twórcą jest Jon Kabat-Zinn). A wszystko po to aby pomóc nam „znaleźć spokój w pędzącym świecie”.

Znajdziemy tu dokładne wskazówki jak pracować w każdym z ośmiu tygodni programu. Dowiemy się w jaki sposób wrócić do swojego ciała (dzięki któremu żyjemy i możemy doświadczać świata, a które tak często traktujemy przedmiotowo i mechanicznie), jak z nim pracować, jak obserwować oddech, myśli, emocje etc. Przy okazji przeczytamy także jaki jest związek między proponowanymi ćwiczeniami, a spokojem, do którego tak tęsknimy i stresem, którego najczęściej mamy w nadmiarze.

Znajdziemy tu także tzw. „wyzwalacze z nawyku”- rewelacyjne pomysły na to jak eksperymentować z naszą codziennością, aby mniej w niej było „automatycznego pilota”, a więcej prawdziwych spotkań z prawdziwym życiem, i z prawdziwymi, rzeczywistymi nami.

Bardzo cenne jest to, że instrukcje zawarte w książce są zarówno w wersji dla słuchowców (płyta CD), jak i dla wzrokowców (dokładne opisy ćwiczeń), dla tych którzy lubią pracować metodami, których działanie jest poparte badaniami naukowymi (liczne odniesienia do badań i publikacji), jak i dla tych, którzy tego nie potrzebują.

Jon Kabat- Zinn napisał kiedyś: „Z pewnością znajdą się tacy, którym będzie się wydawało, że cały szum wokół uważności oraz zainteresowanie naukowców tym zjawiskiem to wiele hałasu o nic. Ja jednak za bardziej trafne uważam stwierdzenie, że jest to wiele hałasu o coś, co wydaje się prawie niczym, a jednak ma związek ze wszystkim. Poznamy to << prawie nic >> poprzez osobiste doświadczenie”.

Książka „Mindfulness. Trening uważności”  to doskonałe wsparcie i profesjonalna pomoc w zdobywaniu tego osobistego doświadczenia.

© Agnieszka Guzicka