FAQ

Czy kurs, który trwa 6 tygodni nadal jest kursem MBSR?

Nie. Wprowadzanie jakichkolwiek, choćby najmniejszych zmian do curriculum oryginalnego kursu MBSR powoduje, że prowadzący/prowadząca nie może go już nazywać kursem MBSR. Oryginalny kurs MBSR jest chroniony prawami autorskimi dlatego zmienianie jego curriculum bez zmiany nazwy nie jest uczciwe. Jeżeli masz wątpliwość co do tego czy idziesz na oryginalny kurs MBSR masz prawo to zweryfikować i dopytać o to nauczyciela prowadzącego.

W jaki sposób może mi pomóc mindfulness?

Wielu ludzi ma trudność z poradzeniem sobie z presją czasu i pędem dzisiejszego świata. W tym pędzie bardzo trudno zauważyć coś więcej, co dodatkowo przynosiłoby radość i spokój w tej rozpędzonej codzienności. Mindfulness nauka jak „zwracać uwagę” na bieżący moment życia. Trenuje się tą umiejętność poprzez różnego rodzaju medytacje uważnośći: obserwację oddechu, nieformalną uważność w trakcie codziennych zadań, uważny ruch itd. Poprzez określone ćwiczenia uczymy się jak być bardziej świadomymi naszego ciała, myśli emocji, niejako przejmując stery, zamiast być tym wszystkim przytłoczonym.

Czy mindfulness jest dla każdego?

Tak, jednak nie w każdym momencie życia. Aby upewnić się czy mindfulness jest dla Ciebie porozmawiaj z certyfikowanym, doświadczonym nauczycielem MBSR, u którego chciałbyś/chciałabyś rozpocząć kurs MBSR lub inne zajęcia z uważności. Wspólnie sprawdźcie czy ta forma pracy jest aktualnie najbardziej dla Ciebie odpowiednia. Jest kilka powodów, dla których w danym momencie życia nie można wziąć udziału w praktyce mindfulness i może być ona szkodliwa dlatego warto skonsultować tą kwestię z kimś doświadczonym w tym temacie.

Czy muszę coś wiedzieć o mindfulness rozpoczynając kurs MBSR?

Nie. W momencie rozpoczęcia kursu nie ma żadnego obowiązku aby cokolwiek wiedzieć na ten temat. W trakcie całego procesu powoli i systematycznie wchodzimy we wszystkie zagadnienia.

Czym nie jest mindfulness?

1. Religią 2. Ucieczką od stresu 3. Robieniem rzeczy wolno 4. Psychoterapią 5. Stanem „nie-myślenia” 6. Relaksacją

Co to jest mindfulness?

Termin ten można przetłumaczyć z angielskiego jako uważność, uważną obecność. To „szczególny rodzaj uwagi – świadomej, skierowanej na obecną chwilę i nieosądzającej” (Jon Kabat-Zinn).